Wernisaż wystawy „Nasze Wielkie Historie”

Chociaż zakończył się projekt, to mamy nadzieję, że to dopiero początek poszukiwań lokalnych historii związanych z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt „Nasze Wielkie Historie” dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA to projekt 15 instytucji z całego kraju z 9 województw (w tym Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie), które zachęciły młodzież do przeprowadzenia szeregu wywiadów w swoich rodzinach i wśród znajomych i zebrania różnych ciekawych lokalnych historii o czasach sprzed 100 lat. Młodzież z Gminy Młodzieszyn uczestniczyła w warsztatach historycznych i dotyczących archiwizowania historii, które przeprowadził historyk i muzealnik Bogusław Kwiatkowski – sochaczewianin, autor wielu historycznych książek. Potem ruszyła w teren zdobywać wiedzę od mieszkańców gminy, z książek, archiwów, dokumentów. Historie zgromadzone przez naszą młodzież i uczestników projektu z innych miejscowości Polski  posłużyły do stworzenia specjalnej wystawy, której inauguracja odbyła się 28 listopada w Warszawie w siedzibie PROM Kultury Saska Kępa, przy ul. Brukselskiej 23. Na uroczystym wernisażu byli obecni nie tylko reprezentanci instytucji zaangażowanych w realizację projektu – młodzież zbierająca historie, opiekunowie, zaproszeni przedstawiciele gmin i miast, ale też przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, który objął projekt swoim specjalnym patronatem i przedstawiciele Biura Programu Niepodległa. Z Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie pojechały: Blanka Cybulska, Julka Krysztowiak, Ola Orlińska i Amelka Wierzbicka pod opieką Małgorzaty Hetman. Niestety nie mógł z nami pojechać Jarek Duplicki, choć jego historia o młodzieszyńskiej cukrowni znalazła się na jednej z plansz wystawy. Na wernisażu najpierw Blanka zaprezentowała historię dokumentu rodzinnego z 1872 roku podpisanego: „My Aleksander II Cesarz Wszech Rossji Król Polski”, a potem koleżanki opowiedziały historię zapisaną przez Jarka.

Prezentacja najciekawszych historii zebranych przez młodzież z 15 ośrodków w kraju była bardzo ciekawa ze względu na to, że historia poszczególnych regionów Polski z czasów odzyskiwania przez naszą ojczyznę niepodległości bardzo się od siebie różni, co znalazło swój wyraz w opowiadanych przez młodzież historiach. Dziękujemy bardzo za przyjazd na wernisaż przedstawicielek naszego urzędu – paniom: Katarzynie Jasińskiej i Ilonie Orlińskiej. Ale przede wszystkim brawa należą się „zbieraczom” naszych historii i mamy nadzieję, że ten projekt zaszczepił w nich bakcyla, dzięki któremu będą wyczuleni na opowieści o dawnych czasach i będą kontynuowali w swoim życiu zbieranie ciekawych lokalnych historii. Zachęcamy do odwiedzin strony powstałej w ramach projektu: www.naszewielkiehistorie.pl, a niedługo w GOK w Młodzieszynie będzie można zobaczyć całą wystawę, która właśnie wyruszyła w podróż po ośrodkach biorących udział w projekcie.

Zdjęcia z wernisażu i dwudniowego pobytu w Warszawie można oglądać w galerii na stronie www.gok.mlodzieszyn.pl i na stronie Narodowego Centrum Kultury www.nck.pl

Skip to content