Narodowe Czytanie 2022

W czwartek 20 października 2022 r. w Młodzieszynie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie. Była to już jedenasta odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Punkt o godz. 12.00 wszystkich zgromadzonych powitała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyna Jasińska oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Daniel Janiak, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Spotkanie uświetniła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie na czele z dyrektor Małgorzatą Malczewską oraz z nauczycielem języka polskiego Januszem Wlazło. Naszymi gośćmi byli również Anna Walczak była dyrektor Biblioteki i Bogumiła Nowak ze stowarzyszenia Bohema.

Utwory czytali z podziałem na role uczniowie klasy VIII a Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, przygotowani przez Janusza Wlazło. Czytający swoją interpretacją, dostarczyli słuchaczom wspaniałych wrażeń czytelniczych. Dzisiejsze wydarzenie pozostanie w pamięci na bardzo długo i stanie się inspiracją do dalszych działań na rzecz popularyzacji miłości do książek i czytania.

Wydanie zbioru poezji „Ballady i romanse” miało miejsce 200 lat temu i zapoczątkowało w Polsce nową epokę – Romantyzm. To czas, kiedy tworzyli najwybitniejsi polscy poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid. Charakterystyczne dla epoki było również silne poczucie patriotyzmu, które silnie towarzyszy również Nam w obecnych czasach.

Wspólna lektura utworów wzbogaciła obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.       

Gratulujemy młodzieży oraz Panu Januszowi Wlazło oraz dziękujemy za zaangażowanie, promowanie czytelnictwa oraz udział w tak ważnym wydarzeniu.

Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Cieszymy się, że również w Młodzieszynie, po raz kolejny mamy przyjemność uczestniczyć we wspólnym święcie czytelnictwa.

Link do galerii zdjęć z uroczystości: Galeria 2022 – Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie (mlodzieszyn.pl)

 

 

Skip to content