I Historyczny Rajd Rowerowy za nami…

I Historyczny Rajd Rowerowy po Gminie Młodzieszyn za nami… Czy się udał? Myślę, że tak, ale o to należałoby zapytać uczestników. Było nas ponad 50 osób. 14 uczestników (rodziców z najmłodszymi rowerzystami) pokonało trasę Młodzieszyn – Juliopol – Budy Stare – Młodzieszyn, co i tak było nie lada wyczynem patrząc na wiek tych najmłodszych. 43 pokonało całą trasę jadąc dalej z Bud Starych przez Radziwiłkę, Kamion, Witkowice, Mistrzewice do Młodzieszyna, łącznie ok.34 km. Po drodze zatrzymywaliśmy się w ciekawych historycznie miejscach, o których opowiadał nam Jarek Duplicki. Były to: pomnik przy GOK w Młodzieszynie, miejsce dawnej cukrowni, kościół NNMP w Młodzieszynie, cmentarz i miejsce dawnej cegielni w Juliopolu, cmentarze: przy ul. Wyzwolenia w Młodzieszynie, w Budach Starych i w Radziwiłce; miejsce śmierci gen. Włada, kościół i cmentarz w Kamionie, miejsce przeprawy w Witkowicach, cmentarz i miejsce dawnego kościoła w Mistrzewicach. Wielu z nas przejeżdża codziennie obok niektórych z tych miejsc nie wiedząc nawet, jakie wiążą się z nimi wydarzenia… Myślę, że warto poznawać historię naszej gminy, a rajd rowerowy był świetnym połączeniem wysiłku fizycznego z wiedzą historyczną, która niektórym z nas kojarzy się tylko z nudnymi lekcjami historii. Na zakończenie rajdu na wszystkich czekała duża micha pysznej grochówki i owoce z ogrodu pani Zosi Miszczak.
Za pomoc w bezpiecznym zorganizowaniu tego rajdu serdecznie dziękujemy: Pani Wójt Monice Pietrzyk, druhom z OSP Młodzieszyn i OSP Kamion, Posterunkowi Policji w Młodzieszynie.
Pani Wójt należą się również specjalne podziękowania za udział w naszym rajdzie – chyba najtrudniejszy, bo miała rower obciążony przyczepką z dzieckiem.
Ale największe podziękowania należą się oczywiście Jarkowi, który był motorem całego rajdu – opracował trasę, przygotował wiadomości, był naszym przewodnikiem i włączył w przygotowania swoich kolegów Kubę Miszczaka i Mateusza Błaszczyka. Oby jak najwięcej młodych ludzi z takim zapałem było w naszej gminie!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za bezpieczną jazdę i za wspólną rajdową przygodę. Pod koniec tygodnia w naszym ośrodku będzie można odebrać pamiątkowe dyplomy.
No i mamy nadzieję, że będzie to dobry początek ciekawych działań, na których będzie można poszerzyć swoją wiedzę o historii naszej gminy. Już planujemy „Spotkania z historią” w GOK i „Podchody z historią w tle”. Jeśli macie nowe pomysły lub chcecie włączyć się w organizację tych przedsięwzięć – proszę o telefon lub zapraszam do nas do ośrodka.
A w naszej galerii kilka zdjęć z I Historycznego Rajdu Rowerowego….

Skip to content